Predávate auto? Prídete o diaľničnú známku

4. 5. 2017
Predávate alebo plánujete predať Vášho 4-kolesového miláčika? Vedeli ste, že pri predaji Vášho vozidla Vám diaľničnú e-známku neprenesú na nové vozidlo, ba ani nevrátia jej alikvótnu časť?
Kedy máte nárok na vrátenie či prenos známky na iné vozidlo? Odpovede nájdete v článku https://autobild.cas.sk/clanok/213516/predavate-auto-pridete-o-dialnicnu-znamku/

 

 

Elektronické diaľničné známky majú viaceré nedostatky, ktoré sa týkajú predovšetkým toho, že motorista nemôže v odôvodnených a preukázateľných prípadoch preniesť ročnú známku na iné vozidlo. Prvý prípad sa týka krádeže vozidla, keď nemôže vodič previesť platnú známku na nové alebo požičané auto. To znamená, že zlodej môže pokojne jazdiť po diaľniciach a jeho obeť prišla nielen o auto, ale aj o 50 eur. Hoci cena vozidla je neporovnateľne vyššia, ide tu o princíp.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka

O ďalšom probléme, tentokrát v súvislosti s predajom vozidla, nás informoval čitateľ Jaroslav. Napriek intenzívnej komunikácii u Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) nepochodil. Čitateľ si kúpil elektronickú diaľničnú známku (EDZ) na čerpacej stanici, no zhruba po dvoch mesiacoch auto predal. Nový majiteľ mu podľa dohody oznámil, že si vozidlo prehlásil a dostal nové evidenčné číslo, na ktoré si kúpil ročnú známku. Jaroslav požiadal NDS o prenos svojej zaplatenej známky na nové vozidlo, na čo dostal zápornú odpoveď s tým, že VIN čísla vozidle sa nezhodujú. Následne požiadal o vrátenie alikvotnej čiastky 37,50 eura, nakoľko na toto jedno vozidlo boli zaplatené dve ročné známky. NDS žiadosť zamietla s odôvodnením: „Zákazník v prípade zničenia vozidla alebo jeho predaja nemá nárok na vrátenie alikvotnej časti z uhradenej EDZ.“

Kedy máte nárok na prenos známky na iné vozidlo

Ide o jeden z prípadov, keď sa síce prikláňame na stranu poškodeného motoristu, ale v otázke možného rozporu s platnou legislatívou by sa musel čitateľ obrátiť na právnika. V prípade elektronických diaľničných známok však praktiky NDS nespadajú pod Obchodný zákonník, ale skôr pod zákon o ochrane spotrebiteľa a Občiansky zákonník.

 

Čitateľ ukázal na slabinu diaľničných e-známok

VAŠA TÉMA Na Slovensku sa každý rok ukradnú stovky vozidiel. Okrem tejto škody však ich majitelia prídu aj o riadne zakúpenú diaľničnú známku. Naozaj je v 21. storočí problém zmeniť jedno číslo...

 

Podnet ale využijeme na to, aby sme upozornili na jedno konkrétne ustanovenie vo všeobecných obchodných podmienkach pri nákupe EDZ v nádeji, že ďalší motoristi sa podobnému problému vyhnú. Toto ustanovenie hovorí, že „zmenu údajov v evidencii o úhrade diaľničnej známky je možné vykonať výlučne v prípade, ak nastane zmena evidenčného čísla vozidla/prípojného vozidla a/alebo krajiny registrácie vozidla/prípojného vozidla (tzn. nemení sa samotné vozidlo/prípojné vozidlo, a ani typ a platnosť diaľničnej známky)“.

 

 

Zpět na výpis

Working...